Je bent net even lekker aan het leven, met hooguit wat kabbelende gedachten, en plotsklaps gaan de lichten van Het Hoofdkantoor aan. Pats!

Waar je gedachten net nog als schapenwolkjes op een heerlijke zomerdag voorbij dreven, heeft één van die gedachten je aandacht getrokken en voor je het weet, slaat je hoofd op hol met denkwerk dat elkaar schijnbaar logisch opvolgt.  Alsof de ouderwetse, veel te felle TL-verlichting snel na elkaar in kamer na kamer van een groot kantoorgebouw tot leven komt. Pats!

Misschien was het de gedachte aan een kind dat niet lekker in zijn of haar vel zit dat het hoofd op hol bracht. Misschien de gedachte aan een ongemakkelijke situatie van vorige week waar je je voor schaamt en die je in de toekomst graag wilt vermijden, aan zorgen over geld of je fysieke ongemakken. Wat het ook geweest is: Pats!

Het Hoofdkantoor is geopend en tijd voor koffie wordt er niet genomen in dit metaforische bedrijf. Onmiddellijk gaat het ijverige werk in al die verschillende werkkamers van start – bijna met de snelheid waarmee AI een mailtje voor je kan schrijven.

De één na de andere gedachte volgt logisch op de vorige. Waar het bijvoorbeeld begon met de gedachte aan het vermoeide gevoel in je armen, gaan onmiddellijk de lichten aan in de kantoortuin van de afdeling ‘Slaap’, baadt ook de projectruimte ‘Plannen voor de dag’ in bright lights, wordt het druk op de concentratieplek ‘Fysieke problemen’ en schiet de Research & Development afdeling ‘Oplossingen voor de toekomst’ in overdrive.

Verbanden worden gelegd, ideeën onderbouwd, angsten bevestigd of juist met een overmacht aan argumenten verworpen…

Het is, schijnbaar vanuit het niets, een drukte van jewelste op je Hoofdkantoor. Waarmee ook elk gevoel van kabbelend gemak je verlaten heeft en plaats maakte voor onrustige, misschien zelfs pijnlijke sensaties in je lijf. Wellicht noem je de sensaties daadwerkelijk ‘pijn’, misschien ‘angst’, ‘stress’, ‘irritatie’ of heb je er een ander emotie- of fysiek woord voor.

Die sensaties in je lijf maken alles wat je denkt extra geloofwaardig en juinen als het ware de harde werkers in Het Hoofdkantoor op om méér te doen. Méér te denken, beter te denken, anders te denken. Alles om van het rotgevoel af te komen.

En daar zit wat mij betreft een crux die we meestal niet herkennen. Het Hoofdkantoor gaat in razend tempo aan het werk en creëert daarmee het gevoel waar je vanaf wilt. En gaat daarna met nog grotere snelheid aan het werk om er weer vanaf te komen.

Thought creates a world and then says “I didn’t do it”, zoals de bekende quote van natuurkundige David Bohm luidt.

Het heeft in mijn ogen geen zin om uit alle macht te proberen Het Hoofdkantoor te sluiten of de lichten op een deel van afdelingen uit te doen. Daarmee houd je de bedrijvigheid alleen maar in stand.

Herkennen waar deze metafoor naar verwijst, zien dat het gebeurt en daar minder of niet van schrikken, is alles wat er nodig is om meer ontspannen te leven.

PS: Merk jij dat je veel gedachten hebt over en last van fysieke klachten zoals pijn, de overgang of slaapproblemen? Doe dan mee met het online programma Body Shift en ervaar dat ook fysieke klachten makkelijker kunnen!